Volei! România a câștigat meciul de debut din Silver League disputat în Alexandria

Victorie fără emoții pentru ”tricolore” în primul meciul disputat în Liga Europeană de Argint. Voleibalistele din România s-au impus în minimum de seturi (25-14, 25-14, 25-20) împotriva Georgiei.

România a câștigat meciul de debut din Silver League disputat în Alexandria

68 de minute. De atât au avut nevoie voleibalistele din România în meciul de debut din Liga Europeană de Argint. Partida a avut loc în Sala Sporturilor din Alexandria.

Tricolorele au început partida extrem de motivate și nu au dat nici o șansă adversarelor. Primele două seturi fiind câștigate cu scorul de 25 la 14. În setul al treilea și-au făcut apariția pe teren și junioarele. Francesca Alupei, la doar 16 ani, și-a făcut debutul la echipa mare.

România face parte din Grupa A, alături de Georgia, Cipru și Israel. Echipele câștigătoare în Liga Europeană de Argint vor avea asigurată participare în sezonul viitor al Ligii de Aur.