Este oficial. Județul Teleorman are înregistrat primul caz de coronavirus. Este vorba despre femeia din municipiul Alexandria care s-a întors de curând din Spania de la fiul ei, depistat de medicii iberici pozitiv COVID 19.
O femeie în vârstă de 70 de ani din Alexandria este primul teleormănean diagnosticat cu coronavirus. Probele recoltate încă de vineri de medicii din Alexandria și transmise Institutului Matei Balș au ieșit pozitive. În prezent femeia se află la Secția Boli Infecțioase a Spitalului Județean Teleorman.
Aceasta s-a întors de curând din Spania, acolo unde a intrat în contact direct cu o persoană confirmată pozitiv COVID-19. Este vorba chiar despre fiul acesteia, descoperit cu coronavirus de medicii spanioli.
Din păcate, înainte de a se prezenta la spital, femeia nu a fost în carantină, iar riscul să fi îmbolnăvit și alți teleormăneni este destul de mare.
Din fericire, în privința celorlalte două cazuri suspecte din Turnu Măgurele rezultatele sunt negative.
” Vă informăm că au sosit rezultatele testelor de la Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. Matei Balș. Acesta indică un rezultat *pozitiv* în cazul femeii din Alexandria și rezultate *negativ* pentru persoanele din Turnu Măgurele”, a declarat purtătorul de cuvânt al Prefecturii Teleorman, Adelina Sfăt.
A fost deschisă o anchetă epidemiologică pentru a se afla cu exactitate data la care femeia a intrat în țară și cu cine a intrat în contact în tot acest timp. Potrivit centrului de comunicare al Comitetului pentru Situații de Urgență Teleorman ”persoana s-a întors din Spania, dar la acel moment Spania nu era zonă de risc (Roșie sau Galbenă) și din acest motiv femeia nu a intrat în carantină”.

Sper sa nu supravietuiasca, imputita, stia de unde vine si acum nenoroceste alte persoane.