Au ”furat” mașina părinților pentru a da o tură prin oraș. Din păcate, aventura lor s-a terminat prost. În gardul unui imobil.
A vrut să impresioneze două fete, dar acum trebuie să dea socoteală atât în fața părinților, cât și a polițiștilor. Un copil în vârstă de 16 ani din orașul Zimnicea a furat mașina părinților și a dat-o unor prietene pentru a se plimba.
Minorii și-au testat abilitățile de șoferi
Prima dată la volanul aututurismului s-a urcat o fată în vârstă de 17 ani. După mai multe ture prin centrul orașului Zimnicea aceasta a dat mai departe aututurismului unei alte minore în vârstă de 14 ani. Lipsa de experiență a acesteia a făcut ca aututurismul să scape de sub control și să se oprească într-un gard.
Au lovit un gard
”Un minor în vârstă de 16 ani din Zimnicea i-a încredințat autoturismul proprietatea tatălui său unei minore în vârstă de 17 ani din orașul Zimnicea. Aceasta l-a condus pe strada Ion Creangă din orașul Zimnicea. După care aceasta i l-a încredințat unei alte minore în vârstă de 14 ani care după ce l-a condus și ea pe strada Ion Creangă a pierdut controlul asupra volanului și a lovit gardul împrejmuitor al unui imobil. Nu s-au înregistrat victime omenești ci doar pagube materiale”, precizează purtătorul de cuvânt al Poliției Telorman, Teodora Dragole.
Dosar penal pe numele tinerilor
Pe numele celor două tinere a fost deschis dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de ”conducerea unui vehicul fără permis de conducere”. Și tânărul de 16 ani s-a ales cu dosar penal. Este se face vinovat de săvârșirea infracțiunii de ”încredințare a unui vehicul pentru a fi condus de o persoana fără permis de conducere”.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Zimnicea urmează să se pronunțe în acest caz.
