Județul nostru se va afla, joi, sub cod portocaliu de caniculă.
Meteorologii au emis, astăzi, Cod portocaliu de caniculă, care vizează județul Teleorman. ”În data de 29 iunie, în județele Dolj, Olt și Teleorman și în zona joasă de relief a județelor Caraș-Severin și Mehedinți se vor atinge local maxime termice de 37…39 de grade și pe arii restrânse de 40 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat”, precizează meteorologii.
Recomandări de la reprezentanții DSP
Din acest motiv, reprezentanții Direcției Județene de Sănătate Publică Teleorman vin cu o serie de recomandări pentru populație.
Reprezentanții DSP ne sfătuiesc să evităm, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare. Dacă este nevoie să ieșim, ar trebui să purtăm pălării de soare și haine lejere, din fibre naturale și să bem zilnic 2 litri de apă, consumul de alcool și cafea nefiind recomandat. De asemenea, cel mai bine ar fi să evităm activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie. Specialistii ne mai recomanda sa facem dușuri călduțe, să închidem ferestrele și să avem grijă de copii și persoane vârstnice. În ceea ce privește alimentele, acestea trebuie să respecte riguros normele de igienă și să fie proaspete.
Cod portocaliu de caniculă. Recomandări pentru cei care lucrează în aer liber
În această perioadă, cei mai expuși pericolului sunt cei care lucrează în aer liber. Așa că reprezentanții DSP le recomandă să încerce dozarea efortului în funcție de perioada zilei. Dacă valorile de caldură sunt foarte mari, se va opri activitatea. Se va asigura hidratarea corespunzatoare cu apă și ceai slab îndulcit și utilizarea unui echipament corespunzator.
Angajatorii trebuie să asigure, și ei, condiții de muncă optime. Ei sunt obligați să asigure ventilația la locurile de muncă, alternarea perioadelor de lucru cu cele de repaus în locuri umbrite și 2-4 litri de apă de persoană.
Cod portocaliu de caniculă. S-au instalat puncte de prim ajutor
Reprezentanții DSP Teleorman au dispus, pentru perioada următoare, asigurarea punctelor de prim ajutor cu dotările necesare, inclusiv asigurarea asistenței medicale și distribuirea de apă potabilă, cu recomandarea amplasării în corturi, numai dacă există instalație de climatizare. S-au trimis adrese către centrele de plasament și căminele de bătrâni, pentru a asigura medicația de urgență și a apei potabile, respectiv supravegherea persoanelor vârstnice cu afecțiuni cronice. S-au informat spitalele privind asigurarea funcționării generatoarelor auxiliare, a apei potabile și a rezervei de apă, asigurarea microclimatului în saloane, a medicației de urgență, în special a medicamentelor pentru patologii agravate de caniculă. Și, nu în ultimul rând, a fost cerută asistenților comunitari de la nivelul localităților o atenție sporită pentru persoanele aflate în dificultate și a căror stare de sănătate poate fi influențată de caniculă.
