Sporting Roșiori cade pe ultimul loc în clasament

Sporting Roșiori revine pe ultima poziție în clasamentul Ligii a 3-a, seria 3 deși a remizat în deplasare cu Astra 2.

Partida a debutat cu roșiorenii la cârma jocului. Oaspeții au pus presiune din prima secundă, iar asta a dat roade foarte repede. În minutul 3, Sporting deschide scorul prin căpitanul Liviu Floricel. Acesta a transformat impecabil o lovitură liberă.

Gazdele s-au ”încălzit” mai greu, iar spre finalul primei reprize, reușesc să egaleze prin căpitanul lor, Gabriel Șerban. Acesta a fructificat o centrare în careul roșiorenilor.

Partea secundă a întâlnirii a debutat tot cu roșiorenii în atac. Doar ghinionul a făcut ca scorul să nu capete proporții în dreptul formației teleormănene. Sporting având două ocazii clare de a înscrie. Floricel și Hahmed nimerind bara.

Presingul a dat roade, iar echipa din Teleorman preia din nou conducerea pe tabela de marcaj. În minutul 61, Scumpu reușește să -și treacă numele pe lista marcatorilor.

Avantajul a durat mai puțin de un sfert de oră. În minutul 75, Dragoș Gheorghe înscrie golul egalizator pentru Astra 2. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar ambele echipe au ieșit de pe teren cu câte un punct.

Pentru Sporting Roșiori urmează derby-ul județului. Sâmbătă de la ora 14:00, CSM Alexandria se deplasează pe stadionul municipal din Roșiori.

Rezultate și marcatori Liga 3, seria 3

AFC Astra 2 – Sporting Roşiori – 2-2 –  Gabriel Şerban (41), Dragoş Gheorghe (75) / Liviu Floricel (2), Alexandru Scumpu (61)

CSM Alexandria – Olimpic Cetate Râşnov – 0-1 – Flavius Staicu (74)

CSM Slatina – Flacăra Moreni 5-1 Cosmin Căpăţînă (21), Marian Vlada (43), Vasile Gheorghe (47 – penalty, 88), Radu Necşulescu (69) / Florin Leţu (25)

Progresul Spartac – Tractorul Cetate – 9-0 Ciprian Stanciu (24, 74, 76), Ionuţ Tudorache (36, 41), Răzvan Milea (45), Cadolar Curt (55), Alberto Ispas (79), Giovani Petcu (89)

SR Municipal Braşov – Unirea Bascov – 0-0

FC Pucioasa – CS Baloteşti – 5-0 Vlăduţ Parghel (37, 83), Narcis Marina (80), Alexandru Iamandache (90+1), Ionel Diţâ (90+2)

CS Blejoi – Universitatea Craiova 2    2-0 Dănuţ Iancu (82), Cosmin Lambru (90)

Vediţa Coloneşti – FC Voluntari 2 – 2-1 Laurenţiu Hagiu (62 – autogol), Gheorghe Aria (70) / Alexandru Ilie (12).