TR News

Stiri din Teleorman

copyright Gyurkó Henning Balázs

CSBT Alexandria a pierdut meciul de debut

CSBT Alexandria a debutat cu o înfrângere. Baschetbalistele alexăndrene au început noul sezon cu stângul. Acestea au fost înfrânte la o diferență de 7 puncte în deplasarea de la Sfântu Gheorghe.

CSBT Alexandria a suferit prima înfrângere. Aceasta vine chiar în meciul de debut al noului sezon competițional al Ligii Naționale de Baschet feminin. Elevele lui Mădălin Piperea n-au reușit să țină pasul cu baschetbalistele din Sfântu Gheorghe.

După cele 40 de minute efective de joc tabela de marcaj a arătat scorul de 76 la 69 (22-22, 24-18, 19-17, 11-12).

tabela

Așa cum arată și scorul pe fiecare sfert, meciul a fost unul extrem de echilibrat. Jucătoarele noastre au fost egale în prima parte a meciului și chiar s-au impus în finalul partidei, dar diferența s-a făcut în sfertul secund.

Cea mai bună jucătoare a alexăndrencelor a fost noua achiziţie, Carla Donette Bartee. Aceasta a terminat meciul cu 23 de puncte, 8 recuperări şi o pasă decisivă.

caseta-statistica

Următorul meci pentru alexăndrence este tot în deplasare. Pe data de 8 octombrie teleormănencele vor înfrunta Phoenix Galați.