Primul caz confirmat cu COVID-19 în județul Teleorman pune autoritățile în alertă. Acestea au dispus luarea unor măsuri urgente pentru limitarea pe cât posibil a răspândirii virusului.
Ca urmare a faptului că testului persoanei suspectată de infecție cu noul coronavirus a ieșit pozitiv, în județul Teleorman se iau măsuri stricte.
Pe aceeași temă: Oficial! Avem primul caz de coronavirus în județul Teleorman
În primul rând s-a dispus o anchetă epidemiologică, iar persoanele care au avut contact direct cu aceasta sunt testate sau sunt în curs de testare, fiind obligate la autoizolare la domiciliu. De asemenea, s-a dispus dezinfectarea clădirilor și suprafețelor cu care această persoană a luat contact, iar accesul în acestea este periodic strict interzis.
Astăzi au sosit rezultatele testelor de la Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. Matei Balș. Acesta indică un rezultat *pozitiv* în cazul femeii din Alexandria și rezultate *negative* pentru persoanele din Turnu Măgurele.
Femeia din Alexandria are peste 70 ani și este contact direct al unei persoane confirmate pozitiv COVID-19 în Spania. Aceasta va fi transferată la Institutul Matei Balș, în cursul zilei de azi. Starea ei este în prezent subfebrilă.

of of