Inundațiile fac ravagii în județul Teleorman. Zeci de familii și-au văzut distrusă agoniseala după ce apa le-a intrat în case și curți.

Din cauza topirii rapide a zăpezii, precipitațiile din ultima perioadă, scurgerile de pe versanți ori revărsările unor râuri, în mai multe localități din județul Teleorman s-au produs inundații locale care au afectat bunurile materiale ale cetățenilor, au inundat curțile, anexele gospodărești și fântânile acestora.

20 de localități afectate de inundații

Pe baza raportărilor primite din teren de la membrii CLSU și a verificărilor desfășurate de către autoritățile județene, situația cu efectele inundațiilor, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Teleorman se prezintă astfel: 20 de localități afectate (Voievoda, Dulceanca, Mârzănești, Crevenicu, Coșoteni, Slăvești, Prundu, Nanov, Țigănești, Tătărăștii de Jos, Peretu, Turnu Măgurele, Călmățuiu de Jos, Videle, Mavrodin, Balaci, Trivalea Moșteni, Botoroaga, Târnava și Suhaia), 3 locuințe afectate (în Nanov și Botoroaga), 10 anexe gospodărești (în Botoroaga), 109 curți/grădini inundate și tot atâtea fântâni, 270 ha de teren arabil (100 ha pe raza loc. Balaci și 170 ha pe raza loc. Trivalea Moșteni), 60 de ha pășuni/fânețe, 20 de podețe și 1 dig afectat (pe digul de vest al lacului Suhaia s-a produs o deversare coronament pe o lungime de cca. 10 m, cu lama apei de cca. 3-4 cm).

Zeci de curți inundate

Pompierii teleormăneni sunt împărțiți prin tot județul în încercarea de a limita efectele inundațiilor.

1) loc. Voievoda – 3 curți – au acționat 2 pompieri, cu o autospecială și o motopompă remorcabilă;

2) loc. Dulceanca – 3 curți – au acționat 3 pompieri, cu o autospecială de primă intervenție și comandă și o motopompă transportabilă;

3) loc. Prundu – 2 curți – au acționat 3 pompieri, cu o autospecială și o motopompă transportabilă;

4) loc. Slăvești – 1 curte – au acționat 4 pompieri, cu un camion și o motopompă remorcabilă;

5) loc. Mârzănești – 4 curți – au acționat 3 pompieri, cu un Duster și o motopompă transportabilă;

6) loc. Crevenicu – 3 curți – au acționat 3 pompieri, cu un Duster și o motopompă remorcabilă;

7) loc. Coșoteni – 2 curți – au acționat 2 pompieri, cu o autospecială de primă intervenție și comandă și o motopompă transportabilă;

8) loc. Peretu – străzi comunale inundate – au acționat 4 pompieri, cu un camion și o motopompă remorcabilă;

9) loc. Călmățuiu de Jos – 1 curte – au acționat 3 pompieri, cu un Duster și o motopompă remorcabilă;

10) loc. Videle – au acționat 4 pompieri, cu un camion, o motopompă remorcabilă și o motopompă transportabilă;

11) loc. Mavrodin – au acționat 2 pompieri, cu un Duster și o motopompă transportabilă;

12) sat. Târnava, com. Botoroaga  – au acționat 4 pompieri, cu o autospecială și o motopompă transportabilă;

13) loc. Suhaia – Pe digul de Vest al lacului Suhaia s-a produs o deversare coronament pe o lungime de cca. 10 m, cu lama apei de cca 3-4 cm. S-a intervenit cu saci cu nisip si folie pentru suprainaltare. Forțe și mijloace: un camion, un microbuz, o motopomă remorcabilă, 3 bărci, o șenilată, un Duster, 34 de pompieri și 15 reprezentanți de la SGA Teleorman (cu un buldoexcavator);

14) loc. Scrioaștea – 1 curte inundata – au acționat 2 pompieri, cu un camion și o motopompă remorcabilă;

15) loc. Tătărăștii de Jos – 1curte inundata – au acționat 2 pompieri, cu o autospecială și o motopompă transportabilă;

16) loc. Nanov – 4 curți și 1 casă – au acționat 5 pompieri, cu un camion, un Duster și două motopompe remorcabile;

17) loc. Țigănești – 55 curți – au acționat 6 pompieri, cu un camion, două motopompe remorcabile, iar SVSU cu 5 oameni și 3 motopompe transportabile.

Pompierii voluntari acționează

1) loc. Tătărăștii de Jos – 21 curți – a acționat SVSU cu 2 MPT și 6 persoane;

2) loc. Turnu Magurele – 7 curți – a acționat SVSU cu 2 MPT, 1 vidanja, 8 persoane;

3) loc. Balaci, loc. Botoroaga, loc. Trivalea Moșteni – a acționat SVSU cu motopompele din dotare.

Pompierii intervin alături de autoritățile locale

1) loc. Scrioaștea – pentru evacuarea apei din 4 curți, intervin doi pompieri cu o motopompă remorcabilă și un camion;

2) loc. Orbeasca de Sus – 1 casă și 4 curți inundate, intervin 2 pompieri cu o motopompă transportabilă;

3) loc. Botoroaga – 3 curți inundate, acționează 3 pompieri cu un ASAS și o motopompă transportabilă;

4) loc. Nanov – 1 locuință și 4 curți inundate, intervin 5 pompieri cu o motopompă transportabilă și una remorcabilă;

5) loc. Slăvești – 1 curte, acționează doi pompieri cu o motopompă remorcabilă;

6) la Țigănești – 40 de curți inundate, intervin 6 pompieri cu 2 motopompe remorcabile.

By TR News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

TR News
Prezentare generală a confidențialității

Prezentare generală a confidențialității

La www.trnews.ro, respectăm confidențialitatea și securitatea datelor dumneavoastră. Această prezentare generală vă oferă o imagine clară despre modul în care colectăm, folosim și protejăm informațiile personale atunci când vizitați site-ul nostru.


1. Ce date colectăm

  • Date pe care ni le furnizați: nume, email, comentarii sau mesaje prin formularele de contact.
  • Date colectate automat: adresă IP, tipul browserului, paginile vizitate și durata vizitei.
  • Date prin terți: cookies și instrumente de analiză (ex: Google Analytics, Facebook Pixel).

2. Scopul colectării datelor

  • Furnizarea conținutului și serviciilor site-ului.
  • Îmbunătățirea experienței utilizatorului și analiza traficului.
  • Trimiterea newsletterelor și comunicărilor la care v-ați abonat.
  • Respectarea obligațiilor legale.

3. Protecția datelor

  • Datele dumneavoastră sunt stocate în siguranță și accesul la ele este limitat.
  • Nu vindem sau închiriem datele personale către terți.
  • Respectăm legislația europeană privind protecția datelor (GDPR).

4. Drepturile dumneavoastră

Aveți dreptul să:

  • Accesați datele colectate despre dumneavoastră
  • Le corectați sau ștergeți
  • Vă retrageți consimțământul în orice moment
  • Vă opuneți prelucrării datelor

Pentru exercitarea acestor drepturi, ne puteți contacta la:

  • Email: redactie@trnews.ro
  • Telefon: 0785.88.88.58