Victorie pentru FCM Alexandria în derby-ul contra Sportingului Roșiori

FCM Alexandria a învins pe teren propriu pe Sporting Roșiori cu scorul de 2-1. Echipa alexăndreană nu mai înregistrase o victorie împotriva Sportingului de mai bine de 8 ani, mai exact din 2009, într-un meci de campionat din Liga a 4-a.

Vreme rea, spectatori puțini și fotbal chinuit

Cu un public destul de restrans, de aproximativ 300 de suporteri in tribuna, partida a aratat ca un derby clasic numai in iarba, fiind lipsita de faze spectaculoase din partea ambelor formatii. Jocul a fost mentinut la mijlocul terenului si nici una dintre adversare nu s-a lansat in actiuni clare de atac.

Alexandrenii urca in avantaj in minutul 32 al primei reprize cand Jenaru preia frumos cu capul in careu o centrare venita de pe partea stanga si inscrie golul de 1-0.

Pana la pauza Sporting are o singura ocazie notabila dar sutul lui Cercel, ramas singur cu portarul este respins de Tanase in corner!

Rosiorenii incep a doua repriza cu 3 schimbari efectuate in primele 10 minute. Busca si Cercel sunt inlocuiti de catre Oprita si Rada, iar accidentarea lui Ivanica il aduce in teren pe Uratu.

Scorul devine egal in minutul 55. Uratu centreaza de pe flancul drept  un balon care il gaseste bine pozitionat in careu pe Calin si Tanase nu mai poate respinge. 1-1 si meciul incepe sa capete suflu.

Rosiorenii incep sa urce in careul advers si in minutul 60 spectatorii au parte de cea mai controversata faza a intalnirii. Sporting ataca, alexandrenii se precipita in fata propriei porti si Floricel respinge in plasa. Entuziasmul oaspetilor este insa curmat de fluierul arbitrului care semnaleaza ofsaid la Calin, iar situatia de pe tabela ramane neschimbata.

Spiritele se incing in tribune

Golul anulat a provocat nemultumirea unora dintre suporteri care au aruncat cu petarde in teren, iar fortele de ordine au fost nevoite sa intervina.

Recalcitrantii au fost scosi din tribuna, iar unora li s-au aplicat amenzi.

FCM Alexandria înscrie din penalty și câstigă cele 3 puncte

Alexandrenii incheie socotelile in teren in minutul 72. Floricel isi spala pacatele si transforma o lovitura de pedeapsa care aduce echipei sale prima victorie din acest tur de campionat.

Derbyul teleormanean se incheie cu scorul de 2-1. FCM Alexandria acumuleaza 27 de puncte si ramane pe locul 10 in clasament in timp ce Sporting Rosiori coboara 3 pozitii, de pe locul 5 pe locul 8, cu 28 de puncte dupa 20 de partide disputate.